Miasto szkodzi płodności

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci urodzone i dorastające w miastach częściej borykają się z problemami zdrowotnymi, w tym z przedwczesnym dojrzewaniem i zaburzeniami płodności - wykazali naukowcy.

Życie w mieście to większe ryzyko chorób u dzieci. / fot. shutterstock
Życie w mieście to większe ryzyko chorób u dzieci. / fot. shutterstock

Dzieci urodzone w mieście zwykle żyją w lepszych warunkach niż ich rówieśnicy na wsi. Ale coś za coś. Miejskie życie niesie ze sobą większe ryzyko chorób przewlekłych, zaburzeń psychicznych i problemów z płodnością - podają eksperci na łamach brytyjskiego dziennika "Daily Mail".

Hiszpańscy naukowcy z University of Granada wykazali, że dzieci urodzone w miastach są większe i cięższe niż te urodzone na wsi. To dobrze. Ale po zbadaniu łożysk okazało się, że te pochodzące od matek z miast zawierają znacznie wyższy poziom zanieczyszczeń chemicznych niż łożyska matek ze wsi.

Najwięcej niepokoju uczonych wzbudza obecność ksenoestrogenów - związków chemicznych, znajdujących się m.in. w oparach benzyny, które wpływają na układ hormonalny człowieka podobnie jak żeńskie estrogeny. Według badaczy ksenoestrogeny jeszcze w życiu płodowym zaburzają rozwój płci, a następnie powodują przedwczesne dojrzewanie oraz problemy z płodnością.

Tematy: życie w pojedynkę, życie w mieście, płodność

Komentarze