Mężczyźni nie korzystają z urlopów ojcowskich

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje ok. 300 tys. ojców dzieci, które przyszły na świat w 2009 roku. Jak informuje „Gazeta Prawna”, z takiej możliwości w styczniu skorzystało zaledwie 75 uprawnionych mężczyzn.

W 2010 roku z urlopów ojcowskich skorzystało na razie 75 uprawnionych mężczyzn
W 2010 roku z urlopów ojcowskich skorzystało na razie 75 uprawnionych mężczyzn

Urlop ojcowski - w wymiarze 1 tygodnia - przysługuje mężczyznom, których dzieci przyszły na świat w 2009 roku i nie skończyły jeszcze 1. roku życia. Jak informuje gazeta, wiele ojców traci możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego wyłącznie przez nieznajomość procedur i przysługujących im praw.

W obecnej sytuacji ekonomicznej niechęć ojców do korzystania z urlopców ojcowskich może wynikać również z obawy o utratę pracy lub pozycji w firmie. W grę wchodzą także inne czynniki. - Tydzień urlopu ojcowskiego nie spełnia swojego celu. Trudno uznać, że w tym czasie ojciec może zbudować więź emocjonalną i odciążyć w istotny sposób matkę dziecka - w wypowiedzi dla "Gazety Prawnej" mówi Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Jak wyglądają procedury? Na tydzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu ojciec musi złożyć pisemny wniosek o urlop u pracodawcy. W 2010 roku urlop "tacierzyński" wynosi tydzień, w 2011 roku zostanie wydłużony do 2 tygodni.

Tematy: urlop ojcowski

Komentarze