Matki przekazują uzależnienia dzieciom

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Australijscy naukowcy udowodnili, jak ważna jest odpowiednia dieta podczas ciąży i karmienia. Dzieci matek, które odżywiały się śmieciowym jedzeniem, wykazują o wiele większe uzależnienie od tego typu pokarmów niż dzieci, których matki spożywały standardową żywność.

Nadmierne spożywanie niezdrowej żywności przez matki w trakcie ciąży i karmienia ma wpływ na preferencje smakowe dzieci.
Nadmierne spożywanie niezdrowej żywności przez matki w trakcie ciąży i karmienia ma wpływ na preferencje smakowe dzieci.

Kobiety, które w ciąży zajadają się śmieciowym jedzeniem, mogą przenieść podobne upodobania na swoje dzieci - udowadniają naukowcy. Chodzi szczególnie o produkty bogate w cukier i tłuszcze. Celem eksperymentu przeprowadzonego przez australijskich badaczy z centrum badawczego FOODplus przy Uniwersytecie w Adelaidebyła była odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni ludzie łatwiej uzależniają się od śmieciowego jedzenia, a dla innych potrawy serwowane w fast foodach i inne niezdrowe produkty są obojętne. W doświadczeniu wzięły udział dwie grupy szczurów w okresie ciąży i laktacji. Jednej grupie podawano standardowy pokarm dla gryzoni, zaś dietę drugiej grupy wzbogacono o produkty z dużą zawartością cukru i tłuszczu - takie, jakie znajdują się w śmieciowym menu człowieka.

Kiedy małe szczury zostały odstawione od piersi, mogły same wybierać, co chcą zjeść. Potomstwo szczurów, których matki spożywały śmieciowe jedzenie, o wiele częściej sięgały po niezdrowe posiłki niż potomstwo tych gryzoni, które spożywały normalną karmę.

Uzależnienie już w łonie matki

Naukowcy z centrum badawczego FOODplus przyjrzeli się również poziomowi wrażliwości mózgów badanych szczurów na dopaminę i opioidy. Wyniki pokazały wyższy poziom receptorów opiatowych w mózgu szczurów, których matki spożywały śmieciowe jedzenie podczas ciąży. Oznacza to, że nadmierne spożywanie niezdrowej żywności przez matki w trakcie ciąży i karmienia miało wpływ na preferencje smakowe dzieci i uzależniło je od tzw. junk food.

- Dzięki tym badaniom będziemy mogli lepiej pomóc ciężarnym kobietom w zakresie żywienia podczas ciąży oraz laktacji, aby uchronić ich dzieci od niepotrzebnych uzależnień - powiedział współautor eksperymentu, Beverly Muhlhausler.

Z drugiej strony dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny pisma "The FASEB Journal", w którym opublikowano badania, nie traktuje eksperymentu zbyt poważnie, ale ma nadzieję, że dalsze badania w tej dziedzinie pomogą ciężarnym kobietom zmienić złe nawyki żywnościowe i zamiast śmieciowego jedzenia, będą one częściej sięgać po owoce i warzywa, a jeśli już po biały cukier, to w formie dietetycznych lodów.

Tematy: fast food, dieta dziecka, dieta w ciąży

Komentarze