Matczyne mleko prosto od... krowy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Myślisz, że nic nie zastąpi dziecku pokarmu od matki? Jesteś w błędzie. Chińscy naukowcy wyprodukowali takie krowy, których mleko podobne do ludzkiego i świetnie nadaje się dla niemowląt.

Naukowcy z China Agricultural University wykorzystali technologię klonowania ludzkich genów, wprowadzili je do DNA krowy, a następnie wszczepili krowom zmodyfikowane genetycznie zarodki. Dzięki temu uzyskali od zwierząt mleko zbliżone składem do pokarmu matek. Chodzi szczególnie o zawartość lizozymu - enzymu znajdującego się w ludzkim pokarmie, który hamuje rozwój drobnoustrojów i ma działanie uodparniające niemowlęta. Dzięki temu kobiety, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą karmić swoich dzieci piersią, będą miały alternatywę w postaci mleka od sklonowanych krów. - Pokarm, który udało nam się uzyskać, jest substytutem mleka ludzkiego - podkreślają chińscy naukowcy na łamach magazynu "PLoS ONE" i spodziewają się, że już za dziesięć lat ich produkt będzie dostępny na rynku.

Sporo kontrowersji

Badania nie wzbudziły entuzjazmu w środowisku naukowców. Jednym z przeciwników jest prof. Peter Hartmann, australijski ekspert ds laktacji, który podkreśla, że lizozym jest tylko jednym z 279 białek zawartych w mleku, które ma działanie uodparniające. - Dzieci są także chronione przez przeciwciała krążące w pokarmie matek, a karmienie piersią, to nie tylko wlewanie mleka do gardła dziecka, lecz o wiele bardziej skomplikowany proces nawiązywania relacji emocjonalnej między matką a dzieckiem - argumentuje profesor. Sceptyczni w stosunku do tej metody pozyskiwania pokarmu ludzkiego są również przeciwnicy GMO, którzy obawiają się, czy takie mleko będzie bezpieczne dla wszystkich ludzi. Ich zdaniem to wymaga jeszcze wielu badań klinicznych, choćby ze względu na to, że wiele cieląt nie przeżyło tego eksperymentu.

Odkrycie popiera dr Goetz Laible z AgResearch w Nowej Zelandii, który wspierał Chińczyków w badaniach nad zwiększeniem poziomu składników odżywczych w mleku ze sklonowanych krów.

- Eksperci z Agricultural University bazowali na wcześniejszych badaniach amerykańskich naukowców, którzy kilka lat temu uzyskali od kóz mleko zawierające ludzki lizozym - podkreśla Laible.

Tematy: karmienie piersią, mleko mamy, karmienie niemowląt, odporność dziecka

Komentarze