Mamo, tato – zagraj ze mną

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niektóre gry planszowe rozwijają inteligencję oraz zdolności komunikacyjne u najmłodszych. Dlatego zamiast kolejnej godziny przed telewizorem warto usiąść przy stole i zachęcić malucha do wspólnej zabawy.

Eksperci zalecają rodzicom wspólne wymyślanie zabaw i gier dla dzieci.
Eksperci zalecają rodzicom wspólne wymyślanie zabaw i gier dla dzieci.

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee uznali dwie gry - Scrabble i Cluedo -  za najbardziej sprzyjające rozwojowi inteligencji i umiejętności komunikacyjnych u dzieci. Zachęcają wszystkich rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi i wskazują na dodatkową zaletę takiej formy spędzania czasu - wzmacnianie więzi emocjonalnej.

Język i spekulacje

Scrabble jest w Polsce bardzo popularną grą, doczekała się nawet odpowiednika w naszym języku - na rynku dostępne są zestawy z polskimi literami ą, ę, ć itp. Polega na układaniu z wylosowanych liter konkretnych słów, które następnie są punktowane. Zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów - wygrywa. Scrabble świetnie wpływają na zdolności lingwistyczne dzieci, rozwijają słownictwo i dodatkowo świetnie ćwiczą pamięć.

Cluedo to detektywistyczna gra planszowa, która również ma swój polski odpowiednik. Gracze wcielają się w tropicieli mordercy znanego profesora. Wykorzystując wskazówki zawarte w kartach, mają za zadanie wykrycie sprawcy i okoliczności zdarzenia. Zdaniem ekspertów, największą zaletą Cludeo jest to, że wymaga ona od graczy spekulowania i myślenia skutkowo-przyczynowego. - Dzieci mogą rozwijać umiejętność mówienia nie tylko o tym, co jest tu i teraz, ale o tym, co dopiero może być w przyszłości - podkreśla Jean Gross, doradca ds Komunikacji w brytyjskim rządzie, znany propagator gier planszowych w Wielkiej Brytanii.

Wspólna zabawa

Zarówno Scrabble, jak i Cluedo pozytywnie wpływają na rozwój komunikacji u dzieci, a przez wspólne spędzanie czasu z rodzicami - na więzi emocjonalne. Eksperci zalecają rodzicom, którzy nie mają dostępu do wymienionych gier, wspólne wymyślanie takich zabaw dla dzieci, które będą wymagały od najmłodszych przywoływania z pamięci mniej lub bardziej skomplikowanych słów lub przewidywania tego, co dopiero może się zdarzyć. Ponadto - zdaniem naukowców z Dundee, na rozwój słownictwa i umiejętności komunikacyjnych wpływa również śpiewanie rymowanych tekstów oraz oglądanie albumów z fotografiami.

Tematy: gry dla dzieci, gry planszowe

Komentarze