Macierzyństwo szkodzi zdrowiu?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wydaje ci się, że macierzyństwo to same plusy? Możesz być w błędzie. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że matki małych dzieci nie są tak zdrowe jak ich bezdzietne rówieśnice. Są grubsze, gorzej się odżywiają i mniej ruszają.

Mamy małych dzieci spożywają dziennie więcej kalorii.
Mamy małych dzieci spożywają dziennie więcej kalorii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przebadali 1520 kobiet w wieku ok. 25 lat, część z nich miała małe dzieci. Wyniki opublikowali na stronie internetowej magazynu "Pediatrics". Z badań wynika, że rodzicielstwo nie służy zdrowiu. Matki małych dzieci więcej ważą, spożywają dziennie więcej kalorii - średnio 2360, czyli o 386 więcej niż kobiety bezdzietne. Ponadto kobiety posiadające dzieci jedzą więcej tłustych potraw i piją więcej słodkich napojów - średnio 7 razy w tygodniu, gdy tymczasem bezdzietne kobiety - tylko 4.

Mało czasu na gotowanie

W przypadku jedzenia chodzi o to, że rodzice częściej wybierają przetworzone dania, które mogą szybko przygotować -  wystarczy je tylko podgrzać. Niestety, mają one więcej kalorii i tłuszczu. Spożywanie takich posiłków utrwala też negatywne przyzwyczajenia kulinarne wśród najmłodszych - alarmują naukowcy.

Zaniedbana aktywność fizyczna

To nie wszystko - kobiety i mężczyźni którzy mają dzieci są mniej aktywni ruchowo. Matki na aktywny wypoczynek przeznaczają średnio 2 godziny tygodniowo - to o 1 godzinę mniej niż bezdzietne kobiety. W przypadku mężczyzn różnica jest jeszcze bardziej widoczna - ojcowie aktywnie spędzają czas przez ok. 5 godzin, a ich koledzy, którzy nie mają dzieci - aż 7 godzin.

Cel badań wyjaśnia Jerica Berge z Uniwersytetu w Minesocie: Nie chcieliśmy straszyć rodziców, wzbudzać w nich poczucia winy, lecz pokazać im, z jakimi trudnościami muszą się zmierzyć. Muszą sobie zdać sprawę z tego, jak ważna dla całej rodziny jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Jak układać dietę odchudzającą po porodzie? Radzi dietetyk:

 

 

Tematy: dieta po porodzie, dieta, sport po porodzie

Komentarze