Macierzyństwo świetnie wpływa na mózg

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To nieprawda, że ciąża pogarsza pamięć. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie - macierzyństwo rozwija zdolności intelektualne kobiet.

Ciąża i macierzyństwo pozytywnie działają na mózg kobiety.
Ciąża i macierzyństwo pozytywnie działają na mózg kobiety.

O niesprawiedliwym traktowaniu ciężarnych jak osób o mniejszych zdolnościach intelektualnych pisze "Guardian" i powołuje się na badania naukowców z Uniwersytetu w Richmond, które obalają mit o negatywnym wpływie macierzyństwa na funkcjonowanie mózgu kobiet.

Eksperymenty z udziałem zwierząt pokazują, iż jest odwrotnie. Szczurzyce, które posiadają dzieci, o wiele odważniej pokonują labirynt niż bezdzietne, i szybciej znajdują pokarm. Między obszarami mózgu odpowiedzialnymi za pamięć, uczenie się, rozwiązywanie problemów i redukcję stresu u ciężarnych tworzą się nowe połączenia, co ma przygotować przyszłe mamy do radzenia sobie z nowymi doświadczeniami i pozyskiwania nowych umiejętności.

To nie wszystko. Urodzenie dziecka dodaje też kobiecie wiele innych pozytywnych cech - aby zadbać o swoje potomstwo, staje się ona odważniejsza, bardziej skoncentrowana, chętniej podejmuje wyzwania i mniej martwi się tym, co pomyślą o niej inni.

Tematy: macierzyństwo, pamięć, mózg

Komentarze