Liberalizacja przepisów związanych z aborcją

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Hiszpanii Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu) przyjął nową ustawę aborcyjną – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Hiszpanki będą mogły dokonać aborcji na życzenie do 14. tygodnia ciąży.

W Hiszpanii aborcja na życzenie będzie możliwa do 14. tygodnia ciąży
W Hiszpanii aborcja na życzenie będzie możliwa do 14. tygodnia ciąży

Oprócz postępowych zmian, nowe przepisy związane z aborcją uwzględniają m.in. konieczność poinformowania rodziców o planowanym usunięciu ciąży przez 16- i 17-latki.

 

Dotąd aborcja w Hiszpanii była możliwa w wypadku, gdy istniało m.in. zagrożenia dla zdrowia psychicznego ciężarnej, co w praktyce dla wielu Hiszpanek stanowiło pretekst do usunięcia ciąży.

Poza tym, hiszpańskie prawo wyglądało tak jak polskie - aborcja była możliwa w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki, uszkodzenia płodu lub jeśli do ciąży doszło na skutek gwałtu. Jak informuje "Rzeczpospolita", dotychczasowa możliwość dokonywania aborcji pod pretekstem zagrożenia dla zdrowia psychicznego matki prowadzi do wielu nadużyć. - Współpracujący z ginekologami psycholodzy wystawiają bez problemu odpowiednie zaświadczenia. Nawet in blanco - czytamy w dzienniku.

Liberalizacja prawa ma na celu unowocześnienie wizerunku Hiszpanii na tle innych państw europejskich. Co ciekawe, aborcji na życzenie najbardziej sprzeciwiają się ginekolodzy. Jak podaje "Rzeczpospolita", Uniwersytet Nawarry zapowiedział, że pomimo nowego prawa studenci na zajęciach nie będą się uczyli wykonywania zabiegu aborcji.

 

 

 

 

 

Tematy: aborcja

Komentarze