Leżenie na plecach sprzyja zapłodnieniu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Amsterdamu dowiodły, że kobiety, które 15 minut po sztucznym zapłodnieniu spędzają w pozycji leżącej, częściej zachodzą w ciążę.

Podczas inseminacji nasienie mężczyzny jest wprowadzane bezpośrednio do macicy kobiety. Naukowcy z Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie postawili tezę, że działanie siły grawitacji może utrudniać plemnikom dotarcie do komórki jajowej i tym samym zapłodnienie.

Aby to sprawdzić, przeprowadzili następujące doświadczenie: losowo wybranym 199 kobietom zalecili leżenie na plecach przez 15 minut po przeprowadzonej inseminacji, a kolejnym 192 polecili wstać i ruszać się zaraz po zabiegu. Jak się okazało, 27% kobiet z pierwszej grupy zaszło w ciążę, podczas gdy tylko w przypadku 17% kobiet z drugiej grupy zabieg zakończył się powodzeniem.

Naukowcy przyznają, że pozostawanie w pozycji leżącej może sprzyjać zapłodnieniu, podkreślają jednak, że każda klinika, w której dokonuje się inseminacji, powinna przeprowadzić własne badania, aby ich wynik był wiarygodny.

 

Tematy: inseminacja

Komentarze