Lekarskie pomyłki są najczęściej związane z ciążą

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak donosi serwis tvn24.pl, polscy pacjenci najczęściej skarżą się na lekarskie pomyłki związane z ciążą, błędnie postawione diagnozy i pozostawienie przedmiotu w ciele operowanego.

Aż 37% skarg jest związanych z ciążą i porodem
Aż 37% skarg jest związanych z ciążą i porodem

Ciąża i poród to najczęstsze powody skarg pacjentek. Aż 37% wszystkich skarg związanych jest z nieprawidłową opieką lekarską w czasie ciąży i podczas porodu. Kolejne miejsca na liście najczęściej powtarzających się skarg pacjentów zajmują: zakażenia wewnątrzszpitalne (24%), nie udzielenie pomocy i postawienie błędnej diagnozy (9%), powikłania po operacji tarczycy (8%) oraz pozostawienie przedmiotu w ciele pacjenta (5%).

Adam Sandauer, prezes Stwowarzyszenia Primum Non Nocere, szacuje liczbę pomyłek lekarskich na 30 tys. rocznie. Jak podaje tvn24.pl, do sądów lekarskich trafia zaledwie co 10. przypadek.

Mimo to Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, przyznaje, że liczba składanych przez pacjentów skarg wzrosła o kilkanaście procent. Poszkodowani coraz częściej zamiast kierować sprawę do sądu lekarskiego, decydują się na wytoczenie procesu cywilnego.

Tematy: poród

Komentarze