Legalna aborcja dla kobiet z UE

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pod względem prawa aborcyjnego Czechy są najbardziej liberalnym krajem w Europie. Obecnie tamtejsze ministerstwo zdrowia forsuje ustawę, zgodnie z którą wszystkie kobiety z Unii Europejskiej będą mogły w Czechach legalnie usunąć ciążę.

Prawo aborcyjne w Czechach jest bardzo liberalne.
Prawo aborcyjne w Czechach jest bardzo liberalne.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby mieszkanki innych krajów UE mogły lagenie poddawać się zabiegom usuwania ciąży w Czechach. Według resortu zdrowia taki obowiązek nakłada na Czechy unijne prawo.

Nasi południowi sąsiedzi to częsty cel "turystyki aborcyjnej" - na terenach przygranicznych od kilku lat działają kliniki, w których Polki poddają się aborcji. To jednak zabiegi wykonywane nielegalnie, bo czeskie prawo pozwala obecnie na przeprowadzenie aborcji tylko tym cudzoziemkom, które mają stałe prawo pobytu w Czechach albo czeskie ubezpieczenie zdrowotne.

Mimo bardzo liberalnego prawa (zabieg można wykonać do 12. tygodnia ciąży bez podania powodu, a do 24. tygodnia - z przyczyn medycznych, bezpłatnie) liczba aborcji w Czechach każdego roku jest mniejsza - w 1991 roku wykonano 100 tys. zabiegów, a w 2008 - 27 tys.

Tematy: aborcja, aborcja w Czechach, prawo aborcyjne

Komentarze