Kwas foliowy zrobi z dziecka gadułę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To dość kontrowersyjne odkrycie. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że dzieci matek, które w czasie ciąży nie przyjmowały odpowiedniej dawki kwasu foliowego, później zaczynają mówić.

Kwas foliowy przyjmowany w ciąży może przyspieszać rozwój mowy u dziecka. / fot. shutterstock
Kwas foliowy przyjmowany w ciąży może przyspieszać rozwój mowy u dziecka. / fot. shutterstock

Uczeni z Columbia University w Nowym Jorku przeanalizowali dane aż 40 tys. Norweżek. Najpierw kobiety odpowiadały na pytania, czy miesiąc przed oraz dwa miesiące po zapłodnieniu przyjmowały zalecane dawki kwasu foliowego, które miały zapobiegać powstaniu wad rozwojowych u płodu. Ponad trzy lata później kobiety relacjonowały, jak radzą sobie z mówieniem ich kilkuletnie pociechy - ile słów wypowiadają i z ilu budują zdania.

Okazało się, że u dzieci matek, które nie przyjmowały kwasu foliowego w ciąży, rozwój mowy był opóźniony dwukrotnie częściej niż u ich rówieśników, których mamy zażywały odpowiednie dawki kwasu foliowego.

Te zaskakujące wnioski naukowcy opublikowali na łamach "Journal of American Medical Association", gdzie zapowiedzieli również dalsze badania, by określić, w jaki sposób kwas foliowy wpływa na rozwój mowy u dziecka.

Tematy: kwas foliowy, rozwój mowy

Komentarze