Komputer niszczy zdrowie dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dlaczego uczniowie mają problemy nie tylko z podciągnięciem się na drążku, ale nawet z wykonaniem kilka najzwyklejszych przysiadów? Naukowcy przyjrzeli się temu problemowi i wskazują winnego – to komputer.

To przez komputer dzieci są caraz mniej sprawne fizycznie.
To przez komputer dzieci są caraz mniej sprawne fizycznie.

Brytyjscy uczeni biją na alarm - dzieci zamiast spędzać czas na podwórku, biegać za piłką i skakać na skakance, wolą spędzać czas przed komputerem. To z kolei fatalnie odbija się na ich zdrowiu. I nie są to puste frazesy, a fakty poparte badaniami.

Naukowcy z uniwersytetu w Essex przeprowadzili ciekawą analizę. Porównali stan zdrowia obecnych uczniów z kondycją uczniów sprzed 10 lat. Okazało się, że w 2008 roku uczniowie podstawówek byli w stanie wykonać aż o 30 proc. przysiadów mniej niż ich rówieśnicy dekadę wcześniej. W 1998 roku zaledwie co dwudziesty uczeń nie potrafił podciągnąć się na drążku. W 2008 roku - już co dziesiąty.

Jak piszą badacze na łamach magazynu "Acta Paediatrica", na grach komputerowych wyrasta nam pokolenie cherlaków. I przedstawiają suche fakty: siła w ramionach współczesnych dzieci osłabła o 26 proc., a uścisk dłoni o 7 proc. w porównaniu do uczniów sprzed 10 lat. Zmieniła się również budowa ciała dzieci. Naukowcy mówią wprost - uczniowie mają za mało mięśni, a za dużo tkanki tłuszczowej.

Tematy: dziecko i komputer, sport, rozwój dziecka, aktywność fizyczna

Komentarze