Koleżanki z pracy częściej zachodzą w ciążę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu Uppsala potwierdzili, że ciąża może być „zaraźliwa”. Dotyczy to zwłaszcza pracownic niższego szczebla, które często wzorują się na koleżankach o wyższych kwalifikacjach.

Ciąża w pracy jest zaraźliwa?
Ciąża w pracy jest zaraźliwa?

Lena Hensvik i Peter Nilsson dowiedli, że ciężarna koleżanka podnosi prawdopodobieństwo kolejnych ciąż w danym miejscu pracy o 10 proc. Obecność kobiety w ciąży najwyraźniej budzi u pozostałych pracownic instynkt macierzyński.

Co ciekawe, taka zależność nie dotyczy mężczyzn. Jak się okazuje, młodzi tatusiowie nie mają podobnego wpływu na swoich kolegów z pracy.

Punktem wyjścia badań miało być ustalenie źródła różnic we wskaźnikach narodzin. Początkowo naukowcy chcieli udowodnić tezę o zależnościach ekonomicznych, według których więcej dzieci rodzi się w czasach prosperity, mniej - w okresie recesji. Dane okazały się jednak tak zmienne, że szwedzcy badacze zostali zmuszeni do zweryfikowania swoich hipotez.

Wśród czynników mających wpływ na wskaźnik urodzin, szwedzcy badacze wyodrębnili m.in. wykształcenie - wyniki badań wskazują, że pracownice o niższym wykształceniu są bardziej podatne na przykład koleżanek o wykształceniu wyższym lub podobnym, natomiast kobiety o wyższym wykształceniu nie wzorują się na koleżankach o niższych kwalifikacjach.

Badaniem zostało objętych 150 tys. Szwedek aktywnych zawodowo w latach 1997-2004.

 

Tematy: ciąża, praca, ciąża w pracy, młoda mama w pracy

Komentarze