Kobiety w miastach rodzą wcześniej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mieszkanki miast częściej niż kobiety żyjące na wsi rodzą przedwcześnie, a ich dzieci częściej mają niską masę urodzeniową - od tej obserwacji wyszli naukowcy i sprawdzili, dlaczego tak się dzieje.

Spaliny samochodowe mogą przyczyniać się do przedwczesnego porodu. / fot. shutterstock
Spaliny samochodowe mogą przyczyniać się do przedwczesnego porodu. / fot. shutterstock

Uczeni z University of California wzięli pod lupę przypadki 100 tys. urodzeń. Okazało się, że u kobiet, które były narażone na kontakt ze spalinami samochodowymi, aż o 30 proc. wzrastało ryzyko przedwczesnego porodu w porównaniu z mamami zamieszkującymi czystsze tereny. Wynikami swoich badań pochwalili się na łamach pisma "Environmental Health".

Naukowcy sprawdzili również, jaka substancja znajdująca się w spalinach jest najbardziej szkodliwa dla kobiet w ciąży. I znaleźli winną. To wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA, z ang. PAH), które są m.in. składnikiem spalin samochodowych, zwłaszcza tych emitowanych z silników dieslowskich.

Dlaczego są groźne? Przede wszystkim blokują transport substancji odżywczych przez łożysko, co sprawia, że płód źle się rozwija i niewystarczająco rośnie, i w efekcie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.

Tematy: poród przedwczesny

Komentarze