Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Spory naukowców w Wielkiej Brytanii

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

„British Medical Journal” opublikował kontrowersyjny raport, z którego wynika, że wprowadzanie do diety niemowlęcia nowych pokarmów w okolicach 6. miesiąca życia nie jest najkorzystniejsze dla prawidłowego rozwoju dziecka - w Wielkiej Brytanii rozgorzała gorąca dyskusja.

Brytyjscy naukowcy uważają, że rozszerzanie diety w 6. miesiącu życia dziecka to zbyt późno
Brytyjscy naukowcy uważają, że rozszerzanie diety w 6. miesiącu życia dziecka to zbyt późno

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Food Standards Agency, brytyjskie niemowlaki do 6. miesiąca życia karmione są wyłącznie mlekiem matki (lub mlekiem modyfikowanym), a pierwsze stałe produkty pojawiają się w ich diecie w 2. półroczu życia. Jednak badania prowadzone pod kierownictwem dr Mary Fewtrell z brytyjskiego Instytutu Zdrowia Dziecka pokazały, że czekanie z rozszerzaniem diety do ukończenia 6. miesiąca życia niemowlaka może skutkować anemią, alergiami pokarmowymi i złymi nawykami żywieniowymi w późniejszym życiu.

Chociaż wyniki raportu spotkały się z ostrą krytyką ze strony położnych, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów ds. żywienia dzieci poparł autorkę badań - prof. John Warner powiedział, że gotowość dziecka do szybszego rozszerzenia diety wynika m.in. z prawidłowej diety kobiety w ciąży. - To, ile pokarmu potrzebuje dziecko zależy od tempa rozwoju, o którym decyduje życie płodowe. Jeśli nienarodzone dziecko otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze, zostają "zaprogramowane" do szybkiego wzrostu - czytamy na łamach "Daily Mail". Jeśli dziecko przyjmie odpowiednie tempo wzrostu, będzie musiało je utrzymać, a jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie zwiększone. -

Co ciekawe, oficjalne zalecenie związane z rozszerzaniem diety niemowlaka po 6. miesiącu życia obowiązujące w Wielkiej Brytanii zostało wydane w 2003 roku ze względu na zalecenia wydane przez Światową Organizację Zdrowia. Wcześniej obowiązywały zalecenia mówiące o rozszerzaniu diety niemowlaka po 4. miesiącu życia.

Polscy eksperci zalecają rozszerzanie diety między 4. a 6. miesiącem życia dziecka.

O rozszerzaniu diety niemowlaka opowiada Anna Borowiecka, pediatra:

Tematy: rozszerzanie diety, karmienie piersią, karmienie sztuczne

Komentarze