Kiedy najlepiej podjąć próbę zajścia w ciążę po poronieniu?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Brytyjscy naukowcy odkryli, że odkładanie decyzji o zajściu w ciążę po poronieniu zwiększa ryzyko kolejnego poronienia i wystąpienia komplikacji.

Brytyjscy naukowcy polecają, aby podjąć próbę zajścia w ciążę do 6 miesięcy po poronieniu
Brytyjscy naukowcy polecają, aby podjąć próbę zajścia w ciążę do 6 miesięcy po poronieniu

Statystyki informują, że w Wielkiej Brytanii aż 1 na 5 ciąż kończy się poronieniem. Dotychczasowe zalecenia obowiązujące w Wielkiej Brytanii wyglądały następująco: Państwowa Służba Zdrowia (National Health Service) rekomenduje podjęcie prób o kolejną ciążę po około 3-miesięcznym okresie przerwy, w przeciwieństwie do Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation), która poleca okres 6-miesięcznej przerwy w staraniach.

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen odkryli, że zapłodnienie w ciągu 6 miesięcy od poronienia daje największe prawdopodobieństwo ciąży, która zostanie donoszona oraz niskie ryzyko kolejnego poronienia. Badacze przeanalizowali przypadki 31 tys. kobiet, które poroniły i ponownie zaszły w ciążę. Okazało się, że u tych, które zaszły w ciążę w ciągu 6 miesięcy od poronienia, prawdopodobieństwo kolejnego poronienia było aż o 44 procent niższe niż u tych kobiet, które zaszły w ciążę w ciągu 12 miesięcy po poronieniu. W przypadku zajścia w ciążę w ciągu 6 miesięcy od poronienia aż o 52 procent spada również ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, zaś o 10 procent - ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Wyniki badania zostały opublikowane w "British Medical Journal".

 

O powrocie do zdrowia po poronieniu opowiada Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog:


 

Tematy: ciąża pozamaciczna, poronienie, cesarskie cięcie, powrót do zdrowia po poronieniu

Komentarze