Karmienie piersią wcale nie wpływa na zdrowie dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Techniki w Trondheim - w pierwszych miesiącach życia dla zdrowia dziecka nie ma znaczenia, czy jest ono karmione piersią czy sztucznym mlekiem.

Bardziej od samego faktu karmienia piersią ważniejszy jest poziom hormonów w organizmie kobiety w ciąży
Bardziej od samego faktu karmienia piersią ważniejszy jest poziom hormonów w organizmie kobiety w ciąży

Badania przeprowadzone pod kierunkiem prof. Svena Carlsena dowodzą, że na zdrowie dziecka większy wpływ od sposobu karmienia ma równowaga hormonalna matki w okresie ciąży. To hormony mają wpływ na produkcję mleka w piersiach kobiety i stąd - według profesora Carlsena - wynikają nieporozumienia związane z przedkładaniem karmienia naturalnego nad sztuczne.

Chociaż powszechnie uważa się dzieci karmione piersią za zdrowsze od tych karmionych sztucznie, norwescy naukowcy twierdzą, że nawet jeśli dowodzą tego statystyki, to wynik nie zależy od samego sposobu karmienia. Ciężarne, które mają w organizmie wysoki poziom męskich hormonów, produkują mniej mleka. To właśnie hormony z organizmu matki mają największy wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.

Mimo wszystko naukowcom udało się ustalić, że karmienie piersią posiada jedną ważną zaletę, a mianowicie może - choć w niewielkim stopniu - wpływać na poziom inteligencji dziecka. Te ostatnie wnioski wymagają jednak przeprowadzenia dodatkowych badań.

Badania nad związkiem karmienia piersią ze zdrowiem dziecka były prowadzone przez 6 lat na grupie 17 tys. kobiet. Norweskim naukowcom udało się ustalić, że karmienie piersią nie obniża - jak dotąd sądzono - ryzyka astmy i alergii.

 

Komentarze