Karmienie na żądanie najzdrowsze dla dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nasze babcie karmiły dzieci z zegarkiem w ręku - co określony czas podawały wyliczone porcje. Ale według ekspertów ten model żywienia mógł skutkować otyłością. Najlepsze jest karmienie na żądanie.

Dziecko powinno jeść wtedy, kiedy samo ma na to ochotę.
Dziecko powinno jeść wtedy, kiedy samo ma na to ochotę.

Sprawie karmienia noworodków, niemowląt i małych dzieci bliżej przyjrzała się profesor Lynne Daniels, dietetyk z Queensland University of Technology w Australii. Uczona poddała obserwacji prawie 300 dzieci i ich matek. Okazało się, że maluchy karmione na żądanie w pierwszych 14 miesiącach swego życia ważyły mniej niż ich rówieśnicy karmieni według sztywnego harmonogramu - czytamy w brytyjskim dzienniku "The Daily Mail". Według dietetyk te maluchy są mniej narażone na groźne choroby w przyszłości - otyłość, cukrzycę, schorzenia serca, a nawet nowotwory.

Wyniki swoich badań Lynne Daniels przedstawiła na europejskim kongresie dotyczącym otyłości, który odbywał się w Stambule. "Mama, która karmi według zegarka, sama decyduje, czy dziecko jest głodne. A być może ono wcale nie chce jeść" - podkreśliła dietetyk. Dodała, że starsze dzieci powinny mieć swobodę w decydowaniu, ile chcą jeść, a nie być zmuszane do opróżniania talerza do końca.

Tematy: dieta dziecka, karmienie piersią, karmienie na żądanie, karmienie niemowląt, karmienie dziecka

Komentarze