Już niemowlę rozumie dorosłego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy dziecko zaczyna trafnie odczytywać emocje, rozpoznawać ludzkie głosy oraz obecność bliskich? Aby to ustalić, naukowcy poddali badaniom mózgi niemowląt. Wynik był zaskakujący.

Już trzymiesięczne niemowlę umie odczytywać emocje innych.
Już trzymiesięczne niemowlę umie odczytywać emocje innych.

Uczeni z King's College London przebadali rezonansem magnetycznym 21 śpiących niemowląt. Sprawdzali, jak mózgi dzieci reagują na różne dźwięki. W ten sposób chcieli ustalić, kiedy da się zaobserwować pierwsze autystyczne zmiany w mózgach maluchów.

Jednak przy okazji udało im się odkryć zupełnie co innego: dowiedzieli się, w jakim wieku maluchy zaczynają odczytywać i rozumieć emocje - donosi serwis BBC News. Naukowcy "zaserwowali" niemowlętom m.in. odgłosy śmiechu, płaczu, a także rozmaite hałasy z otoczenia - rozmowę rodziców, szmer płynącej wody, muzykę.

Okazało się, że już mózgi trzymiesięcznych niemowląt reagowały na znajome bodźce. Badanie rezonansem udowodniło, że dzieci potrafiły odróżnić negatywne emocje zawarte w dźwiękach od pozytywnych. Ich mózgi reagowały na te dźwięki podobnie jak mózgi osób dorosłych - na przykład w czasie słuchania rozmowy u niemowląt aktywowały się te same ośrodki mózgu.

Tematy: rozwój niemowlaka, rozwój dziecka

Komentarze