Język migowy dla niemowlaków

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularna staje się nauka języka migowego dla niemowlaków – ze światem porozumiewają się już 6-miesięczne dzieci.

Proste znaki rozpoznają już półroczne niemowlęta.
Proste znaki rozpoznają już półroczne niemowlęta.

Dzieci w USA zaczynają naukę języka migowego już nawet w wieku 6 tygodni - dzięki temu rodzice są w stanie komunikować się z nimi, gdy skończą 6-7 miesięcy, a nie - jak to się zwykle odbywa - dopiero od około 12. miesiąca życia.

Proste znaki rozpoznają już półroczne niemowlęta, a 7-miesięczne dzieci potrafią same informować o swoich potrzebach, "migając".

Zwolennicy tej metody komunikacji wymieniają same jej zalety: łatwiejszy i szybszy kontakt z dzieckiem, prostsze poznawanie potrzeb niemowlęcia, spadek frustracji u dziecka, które umie wyrazić swoje emocje, a także większą komunikatywność i łatwość uczenia się dziecka w przyszłości.

Czy są jakieś wady "migania" niemowląt? Przeciwnicy obawiają się, że mówiące językiem migowym dzieci później zaczną formułować pierwsze słowa i zdania, ponieważ znaki pokazywane rękami staną się ich podstawową formą komunikacji z rodzicami. Nie ma jednak dowodów na tę teorię.

O tym, jak rozwija się mowa u dzieci, opowiada logopeda, Izabella Tywonek:

Komentarze