Jeśli ojciec, to nie macho

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nagła przemiana silnego macho w czułego tatę już nie dziwi naukowców. Teraz udało im się znaleźć medyczne dowody na ten proces.

W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecka poziom testosteronu u ojców spada.
W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecka poziom testosteronu u ojców spada.

W czasie ciąży i porodu przez organizm matki przetacza się burza hormonów - to wiemy nie od dziś. Według najnowszych badań naukowców z Northwestern University w Chicago, podobnie na narodziny dziecka reaguje organizm mężczyzny.

Okazuje się, że w ciągu pierwszego miesiąca od powitania niemowlęcia na świecie u ojców poziom testosteronu spada nawet o połowę. A w kolejnych miesiącach stabilizuje się na poziomie o ok. jedną trzecią niższym niż przed narodzinami malca.

Badania, których wyniki zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences ", przyniosły jeszcze jeden ciekawy wniosek. Otóż na spadek poziomu testosteronu u ojców w kolejnych latach życia dziecka wpływa czas, jaki poświęcają swoim pociechom. Wystarczy 1-3 godziny opieki nad maluchem dziennie, by poziom hormonu znacząco spadł.

Czy to źle? Autorzy badań podkreślają, że niski poziom testosteronu chroni mężczyzn przed wieloma chorobami przewlekłymi (co sprawia, że będą w stanie wychowywać dzieci przez kolejne lata). Sugerują również, że dzięki temu panowie są bardziej wierni swoim partnerkom (niski poziom testosteronu idzie w parze ze słabym libido).

Tematy: ojciec, ojcostwo, testosteron

Komentarze