Jedz muesli, zajdziesz w ciążę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dobra wiadomość dla par starających się o dzieci. Mogą w prosty sposób zwiększyć płodność. Wystarczy, że zmienią dietę.

Odpowiednio skomponowana dieta może sprzyjać poczęciu. / fot. shutterstock
Odpowiednio skomponowana dieta może sprzyjać poczęciu. / fot. shutterstock

Brazylijscy naukowcy z Fertility-Assisted Fertilization Center w Sao Paolo na łamach pisma "Fertility and Sterility" podają gotowy jadłospis, który ma poprawić jakość nasienia mężczyzn oraz sprawić, że zapłodnione jajeczko prawidłowo zagnieździ się w macicy. Otóż w codziennym menu nie może zabraknąć świeżych owoców oraz zbóż (m.in. muesli, pełnoziarniste pieczywo). Całkowicie zakazany jest alkohol oraz należy ograniczyć picie kawy.

Tak przynajmniej wynika z badania, którym naukowcy objęli 250 par leczących się z powodu niepłodności i przygotowujących się do zabiegu ICSI. Wolontariusze odpowiadali na pytania, jak często jedzą konkretne produkty, tj. owoce i warzywa, fasolę, ziarna, mięso i ryby, a także zdradzali, ile palą papierosów oraz czy piją alkohol. Następnie uczeni sprawdzali stężenie plemników oraz monitorowali sam proces sztucznego zapłodnienia.

Okazało się, że zapłodnienie przebiegło pomyślnie u tych par, które były na zdrowej diecie - powiodło się ok. 3/4 zabiegów, a prawie 40 proc. kobiet zaszło w ciążę w trakcie trwania eksperymentu.

Zobacz, jak przebiega sztuczne zapłodnienie metodą in vitro.

Tematy: płodność, niepłodność, ICSI, in vitro, sztuczne zapłodnienie

Komentarze