Jak zapobiegać nowotworom jeszcze przed zapłodnieniem?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Najnowsze badania pokazują, że na ryzyko wystąpienia raka ogromny wpływ ma tryb życia prowadzony przez matkę jeszcze przed zapłodnieniem – donosi serwis dailymail.co.uk.

Na ryzyko wystąpienia raka duży wpływ ma tryb życia matki jeszcze przed zapłodnieniem
Na ryzyko wystąpienia raka duży wpływ ma tryb życia matki jeszcze przed zapłodnieniem

Dotąd naukowcy winą za wystąpienie problemów nowotworowych obarczali głównie geny oraz przyzwyczajenia z dorosłego życia. Doniesienia profesora Rocardo Uauy'a są jednak nieco inne. Ten czołowy dietetyk twierdzi, że równie ważną rolę spełnia tryb życia prowadzony przez przyszłą mamę - jeszcze zanim nawet dojdzie do zapłodnienia. - Nowotwory są sprawą genetyczną, jednak ryzyko ich wystąpienia rośnie w parze z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Nie chodzi więc tylko o to, czy to ty paliłeś papierosy od 12. roku życia - powiedział profesor Uauy.

Według badań Uauy'a, dziewczynki, które w momencie narodzin ważą więcej niż 4 kg są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nowotworów piersi, zaś każde kolejne pół kilograma zwiększa ryzyko raka aż o 6 proc.

Co radzi profesor? Przede wszystkim przyszła mama nie powinna spożywać produktów i posiłków przechowywanych w puszkach, a także zminimalizować ryzyko narażania się na kontakt z substancjami uważanymi za rakotwórcze. Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko przyszłe mamy powinny odstawić papierosy i alkohol, zaś w czasie ciąży nie powinny "jeść za dwoje".

Profesor Rocardo Uauy przedstawił swoje wnioski 12 września na konferencji w siedzibie World Cancer Research Fund.

 

Jakie objawy mogą świadczyć o zmianach nowotworowych w piersiach? Wyjaśnia Remigiusz Rak, ginekolog:

 

 

Czytaj też: PiersiBadacze i pedometry

 

 

Tematy: rak piersi, rak, dieta w ciąży, zapłodnienie, nowotwór piersi, nowotwory, waga urodzeniowa

Komentarze