Jak Polacy obchodzą Wielkanoc?

Ocena: 4.38/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chociaż znaczenie Wielkanocy w ciągu ostatnich 10 lat pozostało bez zmian, coraz częściej przyjmujemy nowy model spędzania świąt. Wzrasta liczba Polaków, którzy akceptują odchodzenie od religijnego i rodzinnego charakteru świąt wielkanocnych – informuje „Dziennik” na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez CBOS.

Polacy coraz częściej odchodzą od tradycyjnego sposobu spędzania świąt
Polacy coraz częściej odchodzą od tradycyjnego sposobu spędzania świąt

Wielki Post - 40-dniowy okres wyciszenia i pokuty poprzedzający Wielkanoc - dla wielu Polaków nadal wiąże się z przestrzeganiem nakazu ograniczania hucznych zabaw. Z badań CBOS wynika, że zaledwie 14 proc. Polaków deklaruje, że wielkopostne nakazy nie mają dla nich żadnego znaczenia. Jednocześnie aż 86 proc. Polaków przestrzega postu w Wielki Piątek. W ciągu ostatnich 4 lat spadła jednak liczba wiernych przystępujących do spowiedzi (o 5 punktów procentowych), uczestniczących w rekolekcjach (7 punktów) czy mszy rezurekcyjnej (9 punktów).

Wyniki badań CBOS pokazały również, że święta ulegają desakralizacji - coraz więcej Polaków uważa wyjazd na wczasy (zarówno w czasie Wielkanocy, jak i Bożego Narodzenia) za dobrą formę spędzania świąt.

Poznaj 8 wielkanocnych zabaw z dzieckiem.

Tematy: Wielkanoc, święta

Komentarze