Jak chronić dziecko przed alergią? Kup kota

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Uczulenie na sierść zwierząt to częsta przypadłość, która dotyka dzieci. Czy można jej uniknąć? Naukowcy podpowiadają – kup dziecku psa lub kota.

Kontakt ze zwierzętami może zmniejszyć ryzyko alergii.
Kontakt ze zwierzętami może zmniejszyć ryzyko alergii.

To nie żart. Choć mamy czasem rezygnują z posiadania futrzanego zwierzaka w domu, bojąc się, że jego obecność wywoła u malucha alergię na sierść, okazuje się, że to błąd. Zdaniem amerykańskich naukowców, ani kot, ani pies nie zwiększają ryzyka rozwoju uczulenia. Co więcej, mogą je nawet zmniejszać.

Naukowcy ze Szpitala Henry'ego Forda w Detroit zbadali grupę ponad pół tysiąca dzieci. Analizowali ich stan zdrowia od urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Jednocześnie zbierali informacje na temat ich kontaktu ze zwierzętami futerkowymi. Na zakończenie badań pobierali od uczestników eksperymentu krew i badali ją na obecność przeciwciał na alergeny z sierści zwierząt.

Okazało się, że u dzieci, które w pierwszych latach życia miały częsty kontakt z kotami i psami, ryzyko wystąpienia alergii było o połowę niższe niż u tych, które wychowywały się bez zwierząt. To oznacza - jak przekonują naukowcy na łamach magazynu "Clinical & Experminetal Allergy" - że kształtujący się układ odpornościowy malucha powinien jak najwcześniej oswoić się z substancjami powodującymi uczulenie.

Tematy: alergia, alergia na zwierzęta, uczulenie

Komentarze