Internet coraz bardziej niebezpieczny dla dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). To doskonały pretekst, aby sprawdzić, czy dziecko w sieci jest bezpieczne – misją organizatorów jest bowiem uczulenie dorosłych na zagrożenia, z jakimi może zetknąć się dziecko w wirtualnej rzeczywistości.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2005 r.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2005 r.

Wyniki raportu stworzonego na podstawie badań europejskiego programu "Kids Online" niestety nie są optymistyczne. Na dziecko korzystające z Internetu z roku na rok czyha coraz więcej zagrożeń.

Okazuje się, że polskie dzieci są dużo bardziej narażone na niebezpieczeństwo w sieci niż dzieci z innych państw europejskich. Raport, cytowany przez "Rzeczpospolitą", ujawnia, że w Polsce aż połowa najmłodszych internautów otrzymała wiadomości o charakterze seksualnym. Zwiększone ryzyko wiąże się głównie z faktem wyższego niż średnia europejska odsetku dzieci w wieki 9-17 lat mających swobodny dostęp do Internetu (w Polsce to 89 proc., w UE - 75).

O bezpieczeństwo dzieci powinni zadbać przede wszystkim rodzice i opiekunowie. Niestety, świadomość zagrożeń w Polsce znajduje się na niezwykle niskim poziomie. O tym, że ryzyko można zminimalizować za pomocą np. programów filtrujących treść, wie zaledwie 20 proc. Polaków. Dla porównania, z takich narzędzi korzysta aż 80 proc. brytyjskich rodziców.

Tematy: internet

Komentarze