Im więcej kobiet w firmie, tym wyższe zyski

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Raport Komisji Europejskiej wykazał, że kobieta-szef zdecydowanie poprawia wyniki finansowe firmy – podaje serwis tvn24.pl. Dlaczego warto, by szefem została kobieta?

Kobiety stoją na czele zaledwie 3 proc. największych europejskich firm
Kobiety stoją na czele zaledwie 3 proc. największych europejskich firm

Z raportu wynika, że aż 89 proc. członków zarządów firm notowanych na giełdzie stanowią mężczyźni, natomiast kobiety stoją na czele zaledwie 3 proc. największych europejskich firm. Dysproporcja jest rażąca i, biorąc pod uwagę wyniki raportu, pod wieloma względami niekorzystna. Komisja Europejska zapewnia bowiem, że likwidacja dyskryminacji płciowej - jeśli chodzi o dostęp do najwyższych stanowisk w państwach Unii Europejskiej - może doprowadzić do wzrostu PKB od 15 do nawet 45 proc.!

Jak podaje serwis tvn24.pl, Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, zaapelowała: - Badania wykazują, że firmy, w których kobiety są dobrze reprezentowane, również lepiej radzą sobie finansowo. Wzywam wszystkie przedsiębiorstwa i rządy do zapewnienia faktycznej równowagi reprezentacji kobiet i mężczyzn na wysokich stanowiskach. Zachęcam także utalentowane kobiety do podejmowania wyzwań związanych z kierowaniem firmą i do ubiegania się o najwyższe stanowiska. -

Jeśli chodzi o równouprawnienie w dostępie do wysokich stanowisk w Europie, najlepsza sytuacja panuje w Norwegii (która nie należy do Unii Europejskiej). Tam równe szanse w zatrudnieniu są zagwarantowane przez prawo. W Polsce sytuacja przedstawia się dużo gorzej - zatrudnienie mężczyzn na najwyższych stanowiskach przekracza 90 proc.

Tematy: praca, kobieta w pracy

Komentarze