Ile kobiet w Polsce usunęło ciążę? Najnowsze wyniki badań

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kto i dlaczego decyduje się na aborcję?

Szacuje się, że 4-6 mln Polek przynajmniej raz w życiu usunęło ciążę. Fot. Shutterstock.com
Szacuje się, że 4-6 mln Polek przynajmniej raz w życiu usunęło ciążę.

Co roku dokonuje się w Polsce kilkaset legalnych aborcji  i z roku na rok liczba ta rośnie  np. w  2002 r. wykonano 159 zabiegów, a w 2011 r - 669 zabiegów. Najczęściej powodem są złe wyniki badań prenatalnych. Legalne zabiegi to jednak tylko czubek góry lodowej. W raporcie  "Doświadczenia aborcyjne Polek" (oprac. Natalia Hipsz, CBOS, Warszawa, maj 2013 r.) czytamy, że "W ciągu swojego życia ciążę przerwała, z dużym prawdopodobieństwem, nie mniej niż co czwarta, ale też nie więcej niż co trzecia dorosła Polka". To między 4-6 mln kobiet. Te wnioski to wynik badań przeprowadzonych przez CBOS między listopadem 2012 r. a kwietniem 2013 r., w których uczestniczyło 3576 Polek.* Kobiety, które przynajmniej raz usunęły ciążę to najczęściej osoby w wieku 55-64 lata, z wykształceniem podstawowym, oceniające swoją sytuację materialną jako złą, mające prawicowe poglądy i chodzące do kościoła kilka razy w roku. Trzeba jednak pamiętać, że te informacje dotyczą sytuacji, w której teraz żyją ankietowane kobiety oraz ich obecnych poglądów. W momencie podejmowania decyzji o aborcji ich światopogląd i poglądy politycznego mogły być zupełnie inne. Zwłaszcza, że jak zauważa autorka raportu nasz stosunek do usuwania ciąży jest ściśle powiązany z obowiązującym prawem (im bardziej liberalne przepisy, tym większe przyzwolenie dla aborcji), a  ono w ubiegłym wieku zmieniało się kilka razy.

Obecnie (zgodnie z ustawą z 1993 r.) ciążę można przerwać gdy:

  1. jest wynikiem czynu zabronionego (aborcję można wykonać do 12. tyg. ciąży);
  2. stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki (aborcję można wykonać aż do chwili kiedy płód może samodzielnie żyć poza organizmem kobiety);
  3. przesłanki medyczne wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu matki (aborcję można wykonać aż do chwili kiedy płód może samodzielnie żyć poza organizmem kobiety);

Pod względem prawa aborcyjnego jesteśmy więc jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów w Europie. W większości bowiem aborcja jest dokonywana "na życzenie".

 

*Ze względu na to, że aborcja jest tematem tabu i przyznanie się do niej może stanowić duży problem dla badanych (zwłaszcza jeśli zabieg był przeprowadzony wbrew obowiązującemu prawu lub wbrew własnym wartościom czy wartościom wyznawanym w danym  środowisku) wybrano procedurę pomiaru niebezpośredniego, która umożliwia jedynie szacowanie.

Tematy: aborcja, CBOS, prawo

Komentarze