Homoseksualna para adoptowała dziecko

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

We Francji doszło do precedensu: parze lesbijek przyznano prawo do opieki nad dziewczynką, która została adoptowana na terenie Stanów Zjednoczonych – donosi serwis tvn24.pl. Dotąd we Francji tylko jedna osoba w homoseksualnym związku mogła być prawnym opiekunem dziecka.

We Francji wszystkie pary homoseksualne, które adoptowały dziecko za granicą, będą uznane za prawnych opiekunów
We Francji wszystkie pary homoseksualne, które adoptowały dziecko za granicą, będą uznane za prawnych opiekunów

Prawa do opieki nad dzieckiem przyznano Francuzce i Amerykance pozostającym w lesbijskim związku. Na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziło się dziecko, obie kobiety były prawnymi opiekunkami dziecka - Amerykanka jest biologiczną matką dziecka, Francuzka zaś dokonała prawnej adopcji dziecka. Sprawy komplikowały się jednak na terenie Francji - tutaj tylko Amerykanka była uznawana za prawną opiekunkę dziecka. W 2007 roku francuski sąd odrzucił wniosek Francuzki o przyznanie opieki nad dziewczynką. Taką samą decyzję podjął sąd apelacyjny. Dopiero Naczelny Sąd Kasacyjny uznał decyzję amerykańskiego sądu.

Jak podaje tvn24.pl, adopcja przez pary homoseksualne jest możliwa Andorze, Belgii, Islandii, Holandii, Szwecji, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz w niektórych regionach Australii, Kanady i USA. Oznacza to, że pary, które zostały prawnymi opiekunami dzieci na terenie tych krajów, będą mogły być również uznawane za prawnych opiekunów na terenie Francji.

 

Tematy: prawa rodzicielskie, adopcja, homoseksualizm, lesbijki

Komentarze