Głos dziecka najbardziej irytujący na świecie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ktoś, kto kiedykolwiek próbował zlekceważyć marudzenie niezadowolonego dziecka, wie, że jest to niemożliwe. Dlaczego? Sprawdzili to naukowcy.

Marudzenie dziecka trudno zlekceważyć.
Marudzenie dziecka trudno zlekceważyć.

Mlaskanie przy posiłku, głośna rozmowa przez telefon komórkowy, pisk paznokcia szorującego po tablicy - żaden z tych dźwięków nie jest tak denerwujący jak marudzenie dziecka. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Stanu Nowy Jork.

Uczeni poprosili uczestników eksperymentu o rozwiązywanie prostych zadań i słuchania w tym samym czasie różnych dźwięków. Okazało się, że nawet odgłos pracującej na pełnych obrotach pilarki nie rozpraszał tak jak głos niezadowolonego małego dziecka.

Jak napisali naukowcy w magazynie "Journal of Social, Evolutionary and Cultural Psychology", uczestnicy badania słuchający marudzenia dziecka, ale również i głosu kobiety zwracającej się do dziecka z przesadną intonacją, nie potrafili skupić się na wykonywanych zadaniach. Zdaniem amerykańskich uczonych wynika to z tego, że ludzki mózg jest ewolucyjnie zaprogramowany do skupiania się na odgłosach wydawanych przez dziecko. A szczególnie na tych, które wskazują na dyskomfort malucha.

Tematy: płacz dziecka, marudzenie, głos dziecka

Komentarze