Głodny noworodek kieruje się nosem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie tylko dorośli ulegają aromatowi smakowitego jedzenia. Także noworodki podążają za zapachem pokarmu. Kierując się nosem, trafiają... do piersi mamy.

Noworodki rozpoznają zapach pokarmu. / fot. shutterstock
Noworodki rozpoznają zapach pokarmu. / fot. shutterstock

Noworodki wykrywają mleko przez zapach. Nie mają z tym najmniejszych trudności, ponieważ gruczoły znajdujące się na otoczce brodawki sutkowej mamy produkują płyn o takim zapachu, że maluchy nie są w stanie mu się oprzeć. Tak przynajmniej dowodzą na łamach "New Scientists" francuscy naukowcy, którzy zaprosili do badania 121 matek noworodków.

Uczeni zaobserwowali, że im bardziej intensywny jest zapach wydzieliny, tym dziecko częściej i więcej je, co skutkuje jego wyższą wagą. Co ciekawe, noworodki żywo reagowały nawet na wydzielinę niespokrewnionych z nimi karmiących mam - poruszały głową i ustami, jakby chciały ssać.

Silny aromat natomiast powstaje z większej liczby gruczołów. Ale to nie koniec zależności. Okazuje się, że liczba gruczołów zwiększa się podczas kolejnych ciąży, tak więc doświadczone mamy wytwarzają "bardziej smakowite" mleko.

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie może mieć praktyczne zastosowanie. Można bowiem wykorzystać wydzielinę z gruczołów otoczki podczas karmienia wcześniaków, by zaostrzyć ich apetyt. 

Tematy: karmienie noworodka, karmienie piersią

Komentarze