Jak sprawdzić podstawówkę w sieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Strony, które pomogą ci wybrać szkołę dla dziecka

Wybierając podstawówkę, sprawdź w Internecie jej miejsce w rankingu. Fot. Shutterstock.com
Wybierając podstawówkę, sprawdź w Internecie jej miejsce w rankingu.

Jeśli dopiero zaczynasz poszukiwania odpowiedniego miejsca nauki dla twego kilkulatka, odwiedź strony, które zbierają podstawowe informacje na temat szkół w twoim regionie, mieście lub dzielnicy. Na start dobra będzie ta przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej http://6latki.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol .  Znajdziesz tu mapę, która pomoże ci odnaleźć publiczne podstawówki w twojej okolicy.

Oprócz podstawowych danych, są tu zamieszczone także wyniki ankiet wypełnionych przez dyrektora szkoły, radę rodziców, a w niektórych przypadkach także wizytatora. Dyrektorzy odpowiadają na pytania m.in. o to, jak ich zdaniem przygotowani są nauczyciele, pomieszczenia i pomoce dydaktyczne do pracy z 6-latkami (mapa została stworzona głównie z myślą o rodzicach 6-latków, które we wrześniu 2014 r. pójdą do szkoły, ale wiele informacji przyda się też rodzicom 7-latków), jak wygląda zaplecze socjalne, świetlica dla najmłodszych, żywienie dzieci itp. Dodatkowo z ankiet wypełnianych przez Rady Rodziców można dowiedzieć się m.in.  jakie informacje przekazuje rodzicom nauczyciel, czy są zadowoleni ze szkoły i czy dzieci podzielają ich opinię na ten temat. Wizytatorzy oceniają m.in. przygotowanie szkoły do nauki 6-latków, świetlicę, kwalifikacje nauczycieli, pomoc pierwszakom w adaptacji do szkoły itp.

Jeśli chcesz sprawdzić poziom edukacji w danej szkole, pewne wnioski możesz wyciągnąć studiując rankingi z ostatnich lat. Zostały sporządzone na podstawie wyników egzaminów szóstoklasistów. W nich uwzględnione są nie tylko szkoły publiczne ale także społeczne i państwowe. Niestety nie ma jednej strony, która zbierałaby wyniki szkół w całej Polsce. Trzeba więc szukać rankingów dla poszczególnych województw lub miast. Najłatwiej znaleźć dla Warszawy. Warto skorzystać np. ze strony dobraulica.pl. Tam Warszawiacy dowiedzą się nie tylko, jak podczas egzaminów wypadła interesująca ich szkoła, ale także ile kosztuje nauka w konkretnej prywatnej placówce i gdzie uczniowie chodzą na dwie zmiany. W tym serwisie (nota bene jest naprawdę perełką i można tylko liczyć na to, że inne miasta w Polsce doczekają się swojej wersji) można też znaleźć informacje w jakich szkołach znaleziono narkotyki i w jakich były one "sprzedawane małoletniemu" ( tak, tak problem dotyczy niestety także podstawówek).

Rankingów dla pozostałych miast i województw najlepiej szukać na stronach lokalnych gazet. Na przykład najlepsze podstawówki we Wrocławiu (pod uwagę wzięto wyniki z egzaminów z 2010-2013) poznasz m.in. na stronie Gazety Wrocławskiej http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3355935,oto-najlepsze-podstawowki-we-wroclawiu-ranking,2,id,t,sa.html , a te, do których warto posłać dzieci w Poznaniu w poznańskiej części gazety.pl http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,14012696,Ktora_poznanska_podstawowka_najlepsza__Wyniki_sprawdzianu.html.

Czytaj też: 4 zabawy na koncentrację

Tematy: szkoły, szkoła podstawowa, ranking szkół

Komentarze