Fast foody osłabiają płodność

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kolejne alarmujące doniesienia na temat płodności mężczyzn. Panowie, niestety, nie mają powodów do zadowolenia - ich zdolności prokreacyjne pozostawiają wiele do życzenia. Co najciekawsze - sami są sobie winni.

Jedzenie fast-foodów może znacznie obniżyć płodność mężczyzny. / fot. shutterstock
Jedzenie fast-foodów może znacznie obniżyć płodność mężczyzny. / fot. shutterstock

Problem dotyczy nawet młodych i zdrowych mężczyzn. Większość studentów (w wieku od 18 do 22 lat), którzy brali udział w badaniu prowadzonym przez lekarzy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego, miała małe szanse na spłodzenie dziecka. Najgorzej w teście wypadali panowie, którzy na co dzień nie żałowali sobie potraw typu fast food - podaje dziennik "Daily Telegraph".

Okazało się, że mężczyźni, którzy czerpali 1,3 proc. kalorii z tłuszczów trans, mieli średnio 48 milionów plemników na mililitr nasienia, ich koledzy zaś, którzy spożywali 0,7 proc. kalorii w postaci tłuszczu - 79 milionów plemników na mililitr nasienia.

Jak mężczyźni mogą poprawić swoją płodność? Według uczonych powinni unikać czerwonego mięsa, kalorycznych przekąsek i przejść na dietę śródziemnomorską, która obfituje w ryby oraz świeże owoce i warzywa. Dzięki temu zwiększy się ilość plemników oraz polepszy ich ruchliwość.

Wyniki tych badań zostały zaprezentowane na dorocznym 67. zjeździe Towarzystwa Medycyny Reprodukcyjnej (ASRM) odbywającym się na Florydzie.

Tematy: fast-food, płodność, niepłodność męska

Komentarze