Facebook wpędza dzieci w depresję

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Częste korzystanie z portali społecznościowych, w tym z Facebooka, sprzyja pogłębianiu depresji u nastolatków – grzmią amerykańscy pediatrzy i namawiają rodziców, aby zainteresowali się tym, co ich dzieci porabiają w internecie.

Lekarze z American Academy of Pediatrics zaobserwowali, że dzieci, które mają obniżone poczucie własnej wartości i obsesyjnie korzystają z Facebooka, często cierpią na depresję. Dotyczy to szczególnie tych osób, które w życiu realnym nie mają zbyt wielu znajomych - dla nich pozyskiwanie przyjaciół on line poprzez portale społecznościowe jest ważnym wyznacznikiem atrakcyjności. Dzieci, które nie mają zbyt wielu znajomych w profilu mogą czuć się wykluczone, ponieważ nie spełniają norm obowiązujących w ich środowisku.

Problemy psychiczne prosto z sieci

Dr Gwenn O'Keeffe, który kierował badaniami AAP podkreśla, że portale społecznościowe mogą mieć negatywny wpływ na życie dzieci - poza depresją zakłócają ich zajęcia domowe, sen i aktywność fizyczną. W efekcie może to prowadzić nawet do samobójstwa, jak było w przypadku 15-letniego Brytyjczyka - Tom Mullaney zabił się w maju zeszłego roku, a wcześniej uprzedził swoich przyjaciół na Facebooku o zamiarach.

 Wyzwanie dla rodziców

AAP kieruje apel do lekarzy pediatrów, aby edukowali rodziców na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą portale społecznościowe - podaje agencja AFP. - Rodzice powinni wiedzieć, co ich dzieci robią w internecie i zainteresować się współczesnymi technologiami - podkreśla O'Keeffe. Jego zdaniem wielu nastolatków ma skrzywiony obraz relacji międzyludzkich właśnie przez portale społecznościowe. - Wymieniając się komunikatami przez Facebook nie widzimy mowy ciała ani wyrazu twarzy drugiej osoby, a więc kontekstu całej wypowiedzi - mówi.

Oczywiście, nikt nie zabrania dzieciom korzystać z portali społecznościowych, mają one mnóstwo dobrych stron. Ważna jest jednak umiejętność wybierania tego, co jest dobre dla dziecka, a na pewnym etapie życia lepiej, aby o tym decydowali rodzice.

Tematy: depresja, dzieci, Facebook

Komentarze