Bezpłatne warsztaty i spotkania edukacyjne na temat autyzmu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Eksperci rozwieją mity, opowiedzą o objawach, diagnozie, doradzą terapię i dietę dla dziecka.

Od 1 do 7 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu Fot. Shutterstock.com
Od 1 do 7 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu

- Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka - mówi pedagog specjalny Katarzyna Malara z Centrum Terapii PROMITIS. Okazją do poszerzenia wiedzy o autyzmie będą wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu, jakie odbywać się będą od 1 do 7 grudnia w wielu miastach Polski.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe:
- Nieprawidłowości  widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju jak: język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy - wymienia Katarzyna Malara.
Autyzm najczęściej diagnozowany jest w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii - nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka.  Wcześnie podjęta terapia, skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu.

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku w pierwszym tygodniu grudnia. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Centrum Terapii PROMITIS, które od lat specjalizuje się w diagnozie, terapii i edukacji dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera, organizuje bezpłatne konsultacje w swoich placówkach w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Między 2 a 4 grudnia będzie można się tu dowiedzieć m.in. gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy i zachowania powinny zaniepokoić. To spotkania dla rodziców, którzy chcą skonsultować się ze specjalistami na co dzień pracującymi z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

- Natomiast 5 grudnia zapraszamy na nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu - zachęca Katarzyna Malara z Centrum Terapii PROMITIS. Warsztaty odbywać się będą w placówkach PROMITIS Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Program obejmuje m.in. następujące tematy:

  • Czy to może być autyzm? Jak zauważyć pierwsze objawy?
  • Autyzm - fakty i mity
  • Proces diagnostyczny - jak i gdzie?
  • Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinię potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
  • Jak dobrać i prowadzić terapię właściwą dla potrzeb dziecka?
  • Jak rozsądnie wprowadzić dietę?
  • Kiedy dziecko nie mówi - alternatywne metody komunikacji
  • Autyzm a integracja sensoryczna

Wyjątkowo bogaty program obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu zaplanowano natomiast w Krakowie. Tu oprócz wspomnianych już konsultacji i warsztatów w placówce PROMITIS, odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób z autyzmem. Działania organizują wspólnie Fundacja Wspólna Nadzieja, Stowarzyszenie Zacisze, Stowarzyszenie Przyszłość, Centrum Terapii PROMITIS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Centrum Autyzmu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny.

 

Więcej informacji znaleźć można na stronach internetowych Fundacji Wspólna Nadzieja http://farma.org.pl/pl/archiwum-othermenu-68/105-europejski-tydzie-autyzmu.html, Centrum Terapii PROMITIS http://www.centrum-terapii.pl/europejski-tydzien-autyzmu-02-08-12-2013/ oraz na Facebooku.

Tematy: autyzm, objawy autyzmu, zespół Aspergera

Komentarze