Dziewczynki bez ojców dojrzewają szybciej

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Coraz wcześniejsze dojrzewanie płciowe dziewczynek może być wynikiem wychowywania się bez biologicznych ojców – ustalili amerykańscy naukowcy.

Dziewczynki dojrzewają coraz wcześniej.
Dziewczynki dojrzewają coraz wcześniej.

Aż u 15% dziewczynek w Stanach Zjednoczonych pierwsze oznaki dojrzewania, jak np. powiększające się piersi, pojawiają się już około 7. roku życia. Tak wczesne dojrzewanie to większe ryzyko wystąpienia poważnych chorób w przyszłości (rak piersi, astma), przedwczesnego rozpoczęcia życia seksualnego oraz sięgania po używki.

Dotychczas przyczynę zbyt wczesnego dorastania upatrywano w złych nawykach żywieniowych oraz nadwadze, teraz okazuje się, że powód może być zgoła inny - nieobecność biologicznego ojca.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley poświęcili 2 lata na badanie zależności pomiędzy dojrzewaniem a warunkami, w jakich wzrastały 444 dziewczynki. Wyniki badań pokazały, że najszybciej dojrzewały dziewczynki mieszkające bez biologicznego ojca (obecność innych mężczyzn w domu nie miała znaczenia) i pochodzące z bogatych domów.

Na razie nie wiadomo, jak wytłumaczyć to odkrycie. Możliwe, że brak ojca jest dla organizmu dziecka bodźcem do szybszego usamodzielnienia się; niektórzy sądzą też, iż więź dziewczynki z samotną pracującą matką jest słabsza, co przyspiesza dorastanie.

 

 

Tematy: ojciec, dojrzewanie, dojrzewanie płciowe

Komentarze