Dzień Dziecka: smutne wnioski UNICEF

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na najczęstsze problemy młodych ludzi w naszym kraju: sytuacja materialna polskich dzieci jest najgorsza w Europie – alarmuje „Dziennik Polski”.

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.
1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Badanie przeprowadzone przez UNICEF w 21 krajach europejskich nie pozostawia złudzeń - Polska zajęła w nim ostatnie miejsce, jeśli chodzi o wydatki przeznaczane na najmłodszych. Najlepszy wynik uzyskały kraje skandynawskie.

Przyczyn tego zjawiska eksperci upatrują w drastycznie niskim poziomie płac - w innych krajach wystarczająco duże dochody jest w stanie zapewnić rodzinie jeden pracujący rodzic, w Polsce z powodu ubóstwa cierpią także te dzieci, których oboje rodzice pracują.

Przerażające są też statystyki policyjne dotyczące przemocy wobec dzieci: aż 41 tysięcy dzieci spotkało się w zeszłym roku z przemocą domową, nie wiadomo, ilu przypadków krzywdzenia najmłodszych nigdy nie zgłoszono. Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, zwraca również uwagę na inne dziecięce problemy, jak utrudniony dostęp do lekarzy pediatrów czy cierpienia wywołane rozwodem rodziców.

 

 

Tematy: przemoc, przemoc w rodzinie, Dzień Dziecka, UNICEF, ubóstwo

Komentarze