Dziś Dzień Dziadka. Złóż Dziadkowi najlepsze życzenia.

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z danych demograficznych wynika, że w Polsce dziadek to prawdziwy skarb. Przeciętni polscy dziadkowie żyją bowiem, kilka lat krócej niż babcie. Prawdopodobnie dlatego, że nie bardzo o siebie dbają.

Dziadek i babcia to prawdziwy skarb.
Dziadek i babcia to prawdziwy skarb.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w  2008 r. polscy  mężczyźni żyli przeciętnie 71 lat i 4 miesiące, natomiast kobiety - 80 lat. Dlatego w przeciętnej polskiej rodzinie dziadek jest zjawiskiem rzadszym niż babcia.
Wysoka umieralność wśród mężczyzn to zjawisko charakterystyczne dla naszego kraju.  Mimo, iż w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. wynosiła  9 lat 3 miesiące), początek nowego stulecia przyniósł ponowny wzrost tej wartości do 8 lat i 9 miesięcy w 2008 r. Także na tle całej Europu polscy dziadkowie wypadają nieco gorzej jeśli chodzi o długość życia - żyją 8 lat krócej niż mężczyźni w innych krajach europejskich.

Przyczyny?
Przede wszystkim niezdrowy styl życia, niekorzystne przyzwyczajenia żywieniowe.
Polski dziadek lubi jeść tłusto i dużo, mało się rusza. 
Dzisiejsze pokolenie dziadków to także jedno z ostatnich biorących udział w II Wojnie Światowej i borykających się z komplikacjami zdrowotnymi będącymi jej następstwem.

Prognozy są mimo wszystko optymistyczne.  Ponieważ życiowe przyzwyczajenia dziadków zmieniają się z roku na rok, a możliwości współczesnej medycyny gwarantują leczenie nawet najpoważniejszych schorzeń - w 2050 roku jedna osoba na pięć będzie miała powyżej 60 lat. Może się zatem okazać, że dziadka nikomu już nie zabraknie, może jednak zabraknąć wnuczka.

Tematy: dziadek

Komentarze