Dzieci rodzą dzieci - 20 tys. ciąż rocznie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Obniża się wiek inicjacji seksualnej w Polsce. Już co piąty nastolatek zaczyna uprawiać seks przed ukończeniem 15. roku życia. Jednocześnie niewiele ponad połowa młodych stosuje antykoncepcję.

W Polsce ok. 20 tys. nastolatek rocznie zostaje matkami.
W Polsce ok. 20 tys. nastolatek rocznie zostaje matkami.

Każdego roku w Polsce rodzi się 20 tysięcy dzieci, których rodzicami są jeszcze dzieci - podkreślają autorzy podręcznika pod redakcją seksuologa profesora Zbigniewa Izdebskiego "(Zbyt) młodzi rodzice". Książkę zaprezentowano w ramach rozpoczynającej się właśnie czwartej edycji kampanii społecznej na rzecz świadomego rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3".

"Mówimy o kobietach, młodych dziewczynach, które rodzą dzieci, będąc dziećmi. I mówimy także o młodych chłopakach, którzy zostają rodzicami" - przyznaje profesor Izdebski w rozmowie z Polskim Radiem. "Jeżeli od młodych ludzi oczekujemy odpowiedzialności za ich zachowanie, to najpierw musimy dać im wiedzę, żeby wiedzieli, z czego mogą korzystać" - dodaje seksuolog.

Badania pokazują, że ok. 20 proc. chłopców i dziewcząt ma "pierwszy raz" za sobą już w wieku 15 lat. Wśród 18-latków jest to już prawie połowa. A jednocześnie edukacja dotycząca antykoncepcji jest w Polce na niskim poziomie - tylko 57 proc. badanej młodzieży przyznaje, że zawsze stosuje antykoncepcję.

Tematy: antykoncepcja, inicjacja seksualna, ciąża nastolatki

Komentarze