Dzieci potrafią grać fair

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zrozumienie tego, że coś jest sprawiedliwe lub nie - taka cecha jest jedną z najważniejszych, które odróżniają ludzi od zwierząt. Warto wiedzieć, że posiadają ją już kilkunastomiesięczne dzieci.

Już małe dzieci mają poczucie sprawiedliwości. / fot. shutterstock
Już małe dzieci mają poczucie sprawiedliwości. / fot. shutterstock

Naukowcy z University of Washington obalili mit dotyczący tego, że roczniaki nie stosują się do kodeksu moralnego, a ich zachowanie zdeterminowane jest jedynie tym, czego one chcą. Okazuje się, że już 15-miesięczne dziecko doskonale rozumie, co jest sprawiedliwe, a co nie, oraz umie postępować fair wobec innych - podało internetowe czasopismo naukowe PLoS ONE.

Jak uczeni doszli do tych wniosków? Otóż sprawdzili, jak dzieci oceniają sytuację, w której jedna osoba dostaje większą porcję ciasteczek niż druga, oraz gdy wszyscy otrzymują jednakową porcję mleka ze wspólnego dzbanka. Maluchy wykazywały swoje zaskoczenie, gdy żywność była podzielona niesprawiedliwie i dłużej przyglądały się tej sytuacji, jakby oczekiwały, że zmieni się na lepsze.

Następnie dzieci miały dać do zabawy nieznajomemu swoją ulubioną rzecz. Te maluchy, które były zaskoczone nierównym podziałem ciasteczek, chętniej dzieliły się swoją zabawką z innymi. Czyżby były urodzonymi altruistami? Według uczonych prowadzących eksperyment - tak.

Tematy: rozwój dziecka, altruizm

Komentarze