Dzieci palaczy gorzej się uczą

Ocena: 4.87/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bierne palenie może mieć bezpośredni związek z gorszymi wynikami w nauce dzieci i młodzieży – tak wynika z badań naukowców z Hongkongu.

Dzieci narażone na bierne palenie mogą gorzej się uczyć.
Dzieci narażone na bierne palenie mogą gorzej się uczyć.

Zarówno palenie papierosów w czasie ciąży, jak i późniejsze palenie w obecności małego dziecka ma fatalne skutki - najmłodsi narażeni są wówczas na liczne choroby, m.in. astmę, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), częste infekcje górnych dróg oddechowych, jak również zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Teraz specjaliści wskazują na związek pomiędzy biernym paleniem a ograniczonymi zdolnościami umysłowymi dziecka - po przebadaniu ponad 23 tys. osób w wieku od 11 do 20 lat okazało się, że wśród tych, w których domach żyło dwóch palaczy, ryzyko uzyskiwania słabszych wyników w nauce sięgało 43%. Jeśli natomiast dziecko mieszkało z trzema osobami palącymi, prawdopodobieństwo, że będzie się uczyć gorzej niż rówieśnicy z niepalących rodzin, wynosiło aż 87%.

Naukowcy zauważyli również, że znaczenie ma też częstotliwość, z jaką dziecka jest narażane na kontakt z dymem tytoniowym: zdolność zapamiętywania i wnioskowania była mniejsza u tych dzieci, które biernie paliły przez 5-7 dni w tygodniu, niż u tych, które z dymem stykały się jedynie 1-4 razy w tygodniu.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Pediatrics.

 

 

Tematy: nauka, papierosy, papierosy w ciąży, bierne palenie

Komentarze