Dzieci bezpieczniejsze z dziadkami

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli musisz przewieźć swoją pociechę samochodem, zastanów się, czy nie powierzyć tej misji swoim rodzicom. Badania pokazują, że dzieci w aucie są bardziej bezpieczne, kiedy za kółkiem siedzi babcia lub dziadek.

Dziecko w samochodzie? Bezpieczniej z dziadkami.
Dziecko w samochodzie? Bezpieczniej z dziadkami.

Starsi kierowcy powodują mniej wypadków i uczestniczą w mniejszej liczbie zdarzeń drogowych niż młodsi. Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez specjalistów z Dziecięcego Szpitala w Filadelfii. Naukowcy przejrzeli prawie 12 tys. akt spraw wypadków drogowych z lat 2003-2007, w których uczestniczyły dzieci do 15. roku życia. I wywnioskowali, że ryzyko obrażeń małego pasażera spada o połowę, gdy autem kieruje dziadek lub babcia - donosi amerykański dziennik "USA Today", powołując się na najnowszą publikację w miesięczniku "Pediatrics".

Wynik tych ustaleń jest o tyle ciekawy, że z poprzednich badań (a także ze społecznego przekonania) wynikało, że w przypadku kierowców po 55., a szczególnie po 65. roku życia zdecydowanie rośnie ryzyko spowodowania wypadku.

Eksperci cytowani przez dziennik podkreślają, że starsi kierowcy mają jedną dużą przewagę nad młodszymi - nie muszą rozpraszać się myślami o milionie spraw do załatwienia w domu i pracy, o wysłaniu pilnych maili czy przygotowaniu obiadu. A skoro mają mniej na głowie, mogą spokojnie skupić się na jeździe samochodem.

Czytaj też: 5 rzeczy, które możesz zrobić lepiej, by fotelik samochodowy stał się naprawdę bezpiecznym miejscem dla twego dziecka

Tematy: dziecko w samochodzie, niemowlę w samochodzie, bezpieczeństwo dziecka

Komentarze