Dziecko przed telewizorem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Naukowcy z uniwersytetów w Michigan i w Montrealu przeprowadzili dwuetapowe badania, dotyczące wpływu czasu spędzanego przed telewizorem na kondycję dziecka.

Maluchy wychowane na TV mają kłopoty z nauką oraz częściej sięgają po niezdrową żywność.
Maluchy wychowane na TV mają kłopoty z nauką oraz częściej sięgają po niezdrową żywność.

Objęli nimi 1300 dzieci w wieku dwa i cztery lata, pytając ich rodziców o ilość godzin, spędzanych przez ich pociechy przed ekranem telewizyjnym. Te same dzieci przebadano ponownie, gdy osiągnęły wiek dziesięciu lat, prosząc nauczycieli o ocenę ich szkolnych wyników i zachowań. Brano również pod uwagę ogólny stan zdrowia i wskaźnik masy ciała.

Wynik badań okazał się przerażający, gdyż czas spędzany przed telewizorem zaowocował u byłych dwulatków niższym poziomem zaangażowania w naukę, gorszymi wynikami z matematyki, mniejszą aktywnością fizyczną, uzależnieniem od słodkich, gazowanych płynów oraz otyłością. Kierująca eksperymentem dr Linda Pagani z Montrealu stwierdziła, że wczesne dzieciństwo to ważny okres dla rozwoju mózgu i kształtowania się zachowań. Im dłużej małe dziecko siedzi przed telewizorem, tym większe ryzyko problemów szkolnych oraz zdrowotnych czeka je w wieku dziesięciu lat. A przecież można ten czas zagospodarować, angażując dziecko w inne zajęcia, sprzyjające jego rozwojowi umysłowemu i fizycznemu.

Telewizja powinna być dzieciom dawkowana, a to, co oglądają one na ekranie, selekcjonowane przez rodziców. Pamiętajmy, maluchy wychowane na TV mają kłopoty z nauką oraz częściej sięgają po niezdrową żywność.

 

 

Tematy: telewizja, dzieci a telewizja, oglądanie telewizji, TV

Komentarze