Dwunastoletnia rozwódka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Drobna Nujood Ali z Jemenu została zmuszona do małżeństwa z trzydziestokilkuletnim mężczyzną w wieku dziesięciu lat.

Jemen zajmuje ostatnie miejsce w globalnym rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego.
Jemen zajmuje ostatnie miejsce w globalnym rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego.

Decyzję podjął jej ojciec, który wyraził jedynie prośbę, by mąż nie rozpoczął z nią współżycia, dopóki nie minie rok od jej pierwszej miesiączki. Ale koszmar dziewczynki rozpoczął się zaraz po ślubie, gdyż mężczyzna nie miał zamiaru czekać. Wkrótce też zaczął ją bić, zachęcany do tego przez własną matkę oraz zabronił chodzenia do szkoły, gdyż ponoć mężatce to nie przystoi.

Wtedy Nujood uciekła z domu, udała się do sądu i zażądała rozwodu. Nie było łatwo. Otrzymała go dopiero wtedy, gdy jemeńscy dziennikarze nagłośnili jej sprawę. Stała się sławna, magazyn "Glamour" uhonorował ją tytułem "Kobieta Roku", Hillary Clinton określiła, jako " jedną z najwspanialszych kobiet, jakie poznała", a jej wspomnienia przez pięć tygodni znajdowały się na szczycie listy bestsellerów we Francji. Wkrótce zostaną przetłumaczone na 18 języków, a w tym również na arabski i to właśnie ten fakt cieszy ich młodziutką autorkę. Napisała w nich: " W naszym kraju to mężczyźni wydają rozkazy, a kobiety się ich słuchają."

12-letnia w chwili obecnej Nujood wróciła do szkoły i swojej rodziny, którą utrzymuje dzięki tantiemom z książki. Dzięki temu, że jest teraz jej jedyną żywicielką, bracia dziewczynki, potępiający ją, jako tę, która okryła rodzinę hańbą, zaczęli wreszcie dostrzegać w niej pełnoprawnego członka rodziny.

Upór Nujood spowodował, że o rozwód lub anulowanie małżeństwa występują teraz inne dziewczynki, znajdujące się w podobnej sytuacji, a między innymi ośmioletnia Saudyjka, zmuszona do ślubu z 50-letnim mężczyzną. Jej sprawa wywołała dyskusje o wieku dziewczynek wydawanych za mąż. W Jemenie np. są to dziesięcio a nawet ośmiolatki.

Głośna stała się ubiegłoroczna sprawa śmierci w połogu dwunastolatki, która rodząc przez trzy dni wykrwawiła się, a dziecko udusiło. Inna małoletnia jemeńska panna młoda zmarła w trzy dni po ślubie z powodu krwotoku wewnętrznego, do  którego doszło po stosunkach z wiekowym mężem.

Jak powiedział Sigrid Kaag, regionalny dyrektor UNICEF na Bliski Wschód i północną Afrykę - To bolesne przypomnienie o niebezpieczeństwach, jakie grożą zbyt wcześnie wydawanym za mąż dziewczynkom. Nie dziwią też słowa wiceprzewodniczącej Narodowego Komitetu Kobiet, Hoorian Mashhoor 
- Miejsce dziewczynek jest w szkołach, a nie w mężowskich domach. Cóż z tego, skoro Jemen nadal zajmuje ostatnie miejsce w globalnym rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego.

Tematy: rozwód, małżeństwo, dwunastoletnia rozwódka, przymus, nieletnia

Komentarze