Dwulatki pójdą do przedszkola?

Ocena: 1.03/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szykuje się obniżenie wieku przedszkolnego – donosi „Dziennik Polski”. Gazeta powołuje się na przygotowany przez Ministerstwo Edukacji dokument „Założenia do zmian w ustroju szkolnym w Polsce”.

W 2020 roku do przedszkoli ma uczęszczać 90 proc. dzieci
W 2020 roku do przedszkoli ma uczęszczać 90 proc. dzieci

Obecnie prawo pozwala na przyjmowanie do przedszkola dzieci 2,5-letnich, jednak zbyt mała liczba miejsc skutkuje zazwyczaj przyjmowaniem dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Ponieważ od 2012 roku wszystkie 6-latki mają pójść do szkoły, Ministerstwo Edukacji zakłada, że w placówkach zwolnią się wtedy miejsca dla dzieci 2-letnich. Innego zdania są jednak samorządy. Ich zdaniem po opuszczeniu przedszkoli przez 6-latki, nareszcie zwolni się odpowiednia liczba miejsc dla dzieci 3-letnich - dla 2-latków znowu może ich zabraknąć.

Przed obniżeniem wieku przedszkolnego protestują przede wszystkim nauczyciele. W rozmowie z gazetą Marta Mikucka-Oramus, dyrektor Przedszkola nr 43 w Krakowie wyjaśnia: - Dwulatki w przedszkolu? To zupełnie nonsensowny pomysł. Tak małe dzieci nie zgłaszają swoich potrzeb, nie potrafią same umyć rąk czy zjeść, one wymagają opieki, a nie edukacji, którą ma zapewniać przedszkole. -

Ministerstwo Edukacji planuje, aby do 2020 roku edukacją przedszkolną było objętych ok. 90 proc. dzieci. Aktualnie wskaźnik wynosi ok. 60 proc.

 

Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Tłumaczy Anna Kosk, psycholog:

Tematy: przedszkole, szkoła, wiek przedszkolny

Komentarze