„Drugi rok życia dziecka” to kolejna część bestsellerowego cyklu poradników dla dzieci

Ocena: 4.65/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź czym różni się od „Drugiego i trzeciego roku życia dziecka” i czy warto ją kupić

"Drugi rok życia dziecka" to kolejny po "Pierwszym roku życia dziecka" poradnik, który trzeba mieć. Fot. materiały prasowe
"Drugi rok życia dziecka" to kolejny po "Pierwszym roku życia dziecka" poradnik, który trzeba mieć.

Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem poradników dla rodziców, ale od lat żadna z tych książek nie jest w stanie zdetronizować „W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff i Sharon Mazel. Ta ciążowa biblia została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedana w milionach egzemplarzy. Gazeta USA Today uznała ją za jedną z najbardziej wpływowych książek ćwierćwiecza. Na jej podstawie nakręcono nawet film fabularny. Po sukcesie pierwszej części pojawiły się kolejne: „Drugi i trzeci rok życia dziecka”, „Dieta przyszłej matki” i „W oczekiwaniu na ciążę”, a pomysłodawczyni i współautorka wszystkich książek z serii - Heidi Murkoff została uznana przez magazyn TIME za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Kilka dni temu miała miejsce premiera kolejnej książki: „Drugi roku życia dziecka”. Heidi Murkoff doszła bowiem do wniosku, że w drugim roku życia dziecka dzieje się tak dużo, że powinno to być opisane w osobnym tomie, a nie, tak jak to było wcześniej, połączone z poradami dla rodziców trzylatka ("Drugi i trzeci rok życia dziecka").

Co różni te książki oprócz tego, że w nowej są informacje tylko o dwulatku? Na pewno zmieniono układ na bardziej przejrzysty. Wcześniej każdy rozdział był poświęcony jednemu miesiącowi życia dziecka, ale w nim znajdowały się nie tylko informacje o rozwoju w tym okresie, ale także porady, które mogłyby dotyczyć i młodszych, i starszych maluchów np. te o moczeniu nocnym czy ssaniu kciuka. Oprócz tego były jeszcze części dotyczące pielęgnacji, żywienia, treningu czystości, zdrowia bezpieczeństwa, dzieci specjalnej troski, relacji z rodzeństwem, radzenia sobie w roli rodzica, przepisy, siatki centylowe oraz tabela ze spisem chorób wieku dziecięcego. W  „Drugim roku życia dziecka” na początku jest dość krótki opis etapów rozwoju malucha, a potem kolejne rozdziały poświęcone:

 • Rośnięciu i przybieraniu na wadze;
 • Pielęgnacji od stóp do głów (jak dbać o oczy, jak radzić sobie z niechęcią do kąpieli, jak wybrać buty itd.)
 • Aktywności i motoryce dziecka
 • Odżywianiu
 • Snowi
 • Zachowaniu i utrzymywaniu dyscypliny (chyba nie będziesz zaskoczona tym, ze to wyjątkowo obszerna część – prawie 100 stron;))
 • Mowie
 • Uczeniu się
 • Zabawom i nawizywaniu przyjaźni
 • Podróżom
 • Zdrowiu
 • Bezpieczeństwu i leczeniu urazów
 • Zaburzeniom rozwojowym

Są też siatki centylowe i tabela z opisem chorób.

Różnica w układach obu książek sprawia, że dość trudno je porównać. Na pewno informacje zostały zaktualizowane, a wydawca (Rebis) zwraca uwagę na poszerzenie wielu zagadnień, głównie tych związanych z zabawą, kontaktami interpersonalnymi, zajęciami dodatkowymi, podróżowaniem i pielęgnacją dziecka.

Kupić więc „Drugi rok życia dziecka” czy nie kupić? Jeśli nie masz „Drugiego i trzeciego roku życia” – kup. Rzadko piszemy tak kategorycznie, ale ta książka to naprawdę niezbędnik dla rodziców dwulatka. Jeśli masz wydanie łączone, teoretycznie możesz przy nim pozostać, ale jeśli fundusze ci na to pozwalają, zachęcamy też do kupna najnowszej książki.

Czytaj też: co robić, gdy dziecko się buntuje

Tematy: poradniki dla rodziców, dwulatek, Heidi Murkoff

Komentarze