Dojrzewanie płciowe zaczyna się już u 7-latek

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do ciekawych wniosków doszli amerykańscy pediatrzy. Okazuje się, że dojrzewanie płciowe może się rozpoczynać nawet u 7-letnich dziewczynek!

W okres dojrzewania płciowego wkraczają już 7-latki
W okres dojrzewania płciowego wkraczają już 7-latki

Badania przeprowadzone pod kierunkiem doktora Franka M. Biro z Cincinnati Children's Hospital Medical Center pokazały, że przedwczesne dojrzewanie płciowe dotyczy 25 proc. dziewczynek rasy czarnej, 15 proc. Latynosek i ponad 10 proc. dziewczynek rasy białej.

Wyniki badań przedstawiają się interesująco zwłaszcza w porównaniu z wynikami badań z 1997 roku. Wtedy przedwczesne dojrzewanie dotyczyło 5 proc. dziewczynek rasy białej, co oznacza, że w ciągu 13 lat nastąpił aż 2-krotny skok. Z drugiej strony liczba dziewczynek rasy czarnej, u których dojrzewanie płciowe rozpoczyna się w wieku 7 lat, nie zmieniła się i nadal utrzymuje się na (wysokim) poziomie 25 proc.

Aktualne badania zostały przeprowadzone na grupie 1,238 dziewczynek w wieku od 6 do 8 lat.

Wczesne dojrzewanie płciowe może stać się przyczyną wielu groźnych chorób. Wyniki 13-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Norwegii dowiodły, że kobiety, które zaczęły miesiączkować około 11. roku życia są bardziej narażone na choroby serca, cukrzycę i raka piersi.

 

Tematy: rak piersi, cukrzyca, choroby serca, dojrzewanie płciowe

Komentarze