Dobry słuch gwarancją szczupłej sylwetki

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli martwisz się, że twoje dziecko ma nadwagę, zbadaj, czy dobrze słyszy. Okazuje się, maluchy z zaburzonym słuchem często mają problemy z rozróżnieniem smaku, co może prowadzić do otyłości.

Problemy ze słuchem mogą prowadzić do zaburzeń w rozpoznawaniu smaku.
Problemy ze słuchem mogą prowadzić do zaburzeń w rozpoznawaniu smaku.

Co ma piernik do wiatraka? Sporo. Naukowcy z University of New South Wales w Sydney udowodnili związek między zapaleniem ucha a zdolnością rozróżniania smaku słonego i słodkiego. To nie wszystko - zaburzeniom smaku u dzieci często towarzyszy otyłość. Badacze jednak nie są pewni, czy osoby o zaburzonym smaku częściej wybierają niezdrową żywność, czy odwrotnie - otyłe dzieci łatwiej zapadają na zapalenie uszu i tracą poczucie smaku - czytamy w "New Scientist".

Co dziesiąte dziecko ma zaburzenia smaku

Naukowcy zbadali kubki smakowe 432 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Maluchy musiały wypić napoje o różnych smakach zawierające wodę z cukrem, solą, kwasem cytrynowym i gorzkim chlorowodorkiem chininy. Następnie poproszono je o wskazanie jednego z trzech zdjęć, które najbardziej odpowiada smakowi wypitego płynu. Eksperyment powtórzono jeszcze kilkakrotnie, podając dzieciom różne stężenia smaków w napojach. Okazało się, że aż 41 dzieci, czyli 9,5 proc. miało problemy ze skojarzeniem smaku ze zdjęciem, a spośród nich aż dwie trzecie miało trudności z określeniem smaku słodkiego. Takie zaburzenia mogą prowadzić do zmian w diecie i sprzyjać otyłości. Dlatego warto kontrolować menu dziecka, aby w przyszłości nie miało problemów z nadwagą.

Tematy: nadwaga, słuch, zapalenie ucha, otyłość

Komentarze