Dobrego ucznia rozpoznasz po urodzeniu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Już pięć minut po narodzinach można ocenić, czy dziecko będzie miało problemy w szkole – przekonują naukowcy. Ich badania wywołały burzę w świecie medycyny.

Według naukowców liczba przyznanych dziecku punktów w skali Apgar może mieć wpływ na jego wyniki w szkole.
Według naukowców liczba przyznanych dziecku punktów w skali Apgar może mieć wpływ na jego wyniki w szkole.

Szwedzcy uczeni z Centralnego Szpitala w Helsingborgu przeanalizowali przypadki 877 tys. nastolatków. Porównali ich wyniki w szkole z punktami w skali Apgar, które otrzymali tuż po urodzeniu. I jak twierdzą, znaleźli powiązanie między jednym a drugim. Im niższa punktacja, tym gorsze potem wyniki w szkole - przekonują. Najlepiej uczą się dzieci, które dostały od ośmiu punktów w górę.

Te rewelacje ukażą się w przyszłym numerze magazynu "Obstetrics & Gynecology". Badania Szwedów jeszcze przed publikacją wywołały burzę i sprzeciw wielu lekarzy. "Większość dzieci, którym przyznano w skali Apgar siedem punktów i mniej, doskonale radzi sobie w życiu" - mówi doktor Richard Polin, szef oddziału neonatologii Centrum Medycznego na Uniwersytecie Columbia, w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Daily Mail".

Szwedzi bronią jednak swoich badań i przekonują, że na wynik punktacji Apgar, a przy tym również na późniejsze funkcjonowanie dziecka, ma wpływ wiele czynników, takich jak niedotlenienie płodu, sposób prowadzenia ciąży i choroby matki.

Tematy: skala Apgar, noworodek, szkoła, niedotlenienie noworodka, problemy w szkole

Komentarze